Tuesday, September 28, 2010

Milky math question

I went to the store yesterday to pick up a gallon of milk and these were the prices:

A) 1 gallon for $2.67

or

B) 4(1/2 gallons) for $5.

Which one do you think I chose?

Which would you choose?

(P.S. I wanted the cheapest price...)

1 comment:

tara said...

I would have boughten the half gallons. After I pulled out my cell phone to figure out that two half gallons is cheaper than a gallon! Does Kentucky have sales tax on food?

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...